KALAFIOR – WARZYWO LECZNICZE
Prawie każdy uwielbia delikatny smak kalafiora. Te magiczne białe różyczki kojarzą nam się dzieciństwem. Pyszna zupa kalafiorowa czy okraszona bułką i masełkiem jarzynka są na niejednym stole przysmakiem. Jest to także skarbnica zdrowia i niezbędnych mikroelementów dla naszego organizmu. Kalafior pochodzi z daleka, bo aż z Cypru dlatego był nazywany kapustą cypryjską. Uważa się, że to zmutowana odmiana brokułu lub kapusty głowiastej. W Polsce rozpowszechniła go Królowa Bona.
KALAFIOR – NAUKOWE FAKTY, DIETETYCZNE INFO
Kalafior zawiera w sobie tajemniczą substancję o nazwie sulforafan, która chroni przed wniknięciem do organizmu komórek nowotworowych. Spożywanie kalafiora może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, nerek, pęcherza moczowego, jamy ustnej gardła i krtani.
Wspaniałe właściwości ma on dla osób dbających o dietę, a także rozpoczynających walkę ze zbędnymi kilogramami. Zawiera w sobie duże ilości błonnika pokarmowego, a prawie w ogóle nie ma kalorii. To jedno z najbardziej odżywczych warzyw jednocześnie nie dostarczające zbędnego obciążenia organizmowi. Dlatego jest idealny jako dodatek do menu w diecie redukcyjnej.
Co bardzo ważne, kalafior nie wywołuje alergii także może go jeść każdy bez względu na wiek i choroby. Jednak minusem tego warzywa jest fakt iż posiada właściwości wzdymające dlatego nie powinny go spożywać kobiety w ciąży skarżące się na zgagę, matki do pierwszego roku życia dziecka, a także osoby z refluksem i poważnymi zaburzeniami trawienia.
Wspiera organizm w walce z zaburzeniami trawiennymi. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że może on zapobiec rozprzestrzenianiu się w naszym organizmie bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów żołądka i jelit.
Kalafior to także warzywo zawierające bardzo dużo witaminy C, ma jej więcej niż niejedno zielone warzywo, a przecież jest ona podstawą budowania odporności i kolagenu, substancji ważnej dla naszej skóry.
Warzywo ze względu na bardzo niski poziom glikemiczny co jest niezwykle ważne dla cukrzyków może być spożywany w każdym typie tej choroby cywilizacyjnej. Nie występują tu żadne ograniczenia.
Jednak już osoby mające problemy z tarczycą powinny ostrożnie spożywać kalafior. Ma on substancje tzw. wolotwórcze czyli nasilające objawy niedoczynności tarczycy. Owszem mogą go jeść, ale nie w nadmiarze.
Bogactwo różnorodnych form podania i zalety jakie ma to białe i delikatne warzywo sprawiają, że jest ono coraz bardziej popularne. Kalafior stanowi idealną bazę i dla eksperymentów w kuchni i dla zdrowia serwowanego naszemu organizmowi w naturalny sposób.
Tak niepozorne białe warzywo, często nasze wspomnienie z dzieciństwa, a okazuje się, że to warzywo, które w wielu przypadkach nawet leczy. Smakowite, a do tego z możliwościami wielu wariacji kulinarnych jest wspaniałą alternatywą i zamiennikiem dla wielu innych warzyw.
Bernardeta Nosek
Copywriterka, blogerka, dietetyk, fanka pisania.
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej.
nikita757@o2.
Uwielbiam kalafior <3 Nawet surowy!
Uwielbiam kalafiora! Nie miałam pojęcia, że ma tyle dobroczynnych właściwości! Dawno już go nie jadłam. Na następnych zakupach się w niego wyposażę 😀
Ja lubię, zwłaszcza z sosem czosnkowym <3 Połączenie idealne 😀
Kiedyś nie przepadałam za kalafiorem teraz bardzo go lubię. Szczególnie latem z bułką tartą 🙂
Ostatnio odkryłem najprostszy przepis z kalafiorem w roli głównej. Na surowo, jako sałatka ze świeżym, drobno pokrojonym ogórkiem i sosem czosnkowym (koniecznie samodzielnie robionym, absolutnie nie ze sklepu 😉 Smacznie i zdrowo. Zaskakująco dobry smak. Nigdy nie przypuszczałem, że surowy kalafior mnie kupi :).
Kocham kalafior i wszystkie inne warzywa <x.