KIEŁKI – WŁAŚCIWOŚCI, RODZAJE KIEŁKÓW
Na forach internetowych dietetycy i znawcy zdrowego trybu życia propagują ruch, odpowiednią dietę jako standardy zdrowego trybu życia. Mało kto pamięta i zwraca uwagę na dodatki żywieniowe. Niewątpliwie ważnymi i dającymi nam bogactwo dobrego są kiełki.
KIEŁKI – DEFINICJA
Kiełkami nazywamy skiełkowane nasiona rożnych roślin. Sami w bardzo prosty sposób możemy je wyhodować na parapecie i mieć zdrowie na talerzu własnego autorstwa. Żeby mieć je tak w domowych warunkach wystarczy trzy czynniki: odpowiednia temperatura, wilgoć i naczynie do wysiania.
DLA KOGO
To bardzo dobry dodatek dietetyczny szczególnie dla:
- osób osłabionych po antybiotykoterapii,
- kobiet w ciąży,
- stosujących dietę wegetariańską,
- chorych na anemię,
RODZAJE KIEŁKÓW
Rzodkiewka
Są bardzo ostre w smaku, mają bogate źródła witaminy C, witamin z grupy B i potasu. Zalecane szczególnie w czasie przeziębień i innych infekcji wirusowych.
Rzeżucha
Zawierają mnóstwo magnezu i jodu. Wzmacniają, pobudzają przemianę materii, działają moczopędnie.
Lucerna
Są bardzo delikatne w smaku. Zalecane szczególnie dla kobiet w ciąży. To bomba witaminowa. Polecane jako wzmacniające nerki.
Kiełki soi
Łagodzą zaburzenia pracy układu nerwowego. Pobudzają apetyt. Dodają sił poprzez dużą zawartość żelaza.
Kiełki brokułów
Zawierają pełnowartościowe białko wskazane przy intensywnym wysiłku i w czasie ćwiczeń fizycznych. Także ma mnóstwo koenzymu Q10, który jest uznawany jako przeciwnowotworowa tarcza obronna.
Kiełki słonecznika
Dzięki dużej zawartości krzemu, potasu, fosforu i jodu, a także witaminy E wpływają wspaniale na kondycję skóry, włosów i paznokci.
FORMY SPOŻYWANIA
- kanapki posypane kiełkami,
- dodatek kiełków do serka, jogurtu,
- dodatek do sałatek,
- dodatek do dań obiadowych,
- nadziewanie papryki,
- posypywanie kiełkami ziemniaków i ryżu,
- miksowanie w blenderze – dodatek do koktajli,
Zdrowie, bogactwo form podawania i wyjątkowa różnorodność kiełków są plusami, o których warto pamiętać i stosować w swojej codziennej diecie.
Dajcie znać w komentarzach, które lubicie, jak ich używacie. Podeślijcie też zdjęcia z Waszych upraw kiełków – z przyjemnością je opublikuję 😉 – info@ZiolowoiZdrowo.pl
Dziękujemy za polubienie i obserwowanie:
Bernardeta Nosek
Copywriterka, blogerka, dietetyk, fanka pisania.
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej.
nikita757@o2.
Uwielbiam kiełki, najbardziej rzeżuchy i słonecznika, lubię też kiełki na patelnię- dodaję je do sałatek 🙂
Uwielbiamy i nawet naszą czterolatkę udało się przekonać z dwulatkiem jest gorzej 😉
Uwielbiam kiełki, a jakiś czas temu kupiłam dwie specjalne tacki do hodowania kiełków w Biedronce i od tego czasu wysiewam, zbieram plony i tak non stop 😉 Obecnie cieszę się kolejną porcją kiełków rzeżuchy i czekam aż wyrosną kiełki rzeżuchy 🙂
Kiełki to bardzo fajna sprawa. Muszę sobie wysiać na parapecie!
Ja najbardziej lubię grochu, fasoli mung i lucerny :).
Och, przypomniałaś mi o kiełkach, na kilka miesięcy zapomniałam o nich. Muszę koniecznie je wysiać, teraz, prawie na przedwiośniu, przyda się taka bomba witaminowa. Ja zwykle wysiewam w słoiku na suszarce do naczyń :).
Ja jeszcze nie próbowałem… nie wiem, jakoś się nie złożyło.
Zawsze zapominam o kiełkach, o tym by je kupić i posypać sałatkę lub bodajże kanapkę. Zaraz wpisuję na listę jutrzejszych zakupów :).
Uwielbiam kiełki, szczególnie na kanapkach i w sałatkach. Nigdy za to nie wpadłam na pomysł, aby posypać nimi ryż, czy ziemniaki. Koniecznie muszę spróbować.
Sam muszę się zakręcić za tym tematem. Mam już nasiona, teraz jeszcze chyba kupię te pojemniki do ich przelewania ;).