PRAWDY I MITY O PICIU WODY
Woda jest nam potrzebna do życia. Znacznie bardziej niż jedzenie. się tym jak bardzo jest nam potrzebna. Ile jej pić, jaką i kiedy. Jednak często się tym nie przejmujemy. Zmieńmy to i wiedzę zmieńmy w praktykę dobrego picia wody. Dlatego poniżej prawdy i mity o piciu wody.
WODA
Nie zawiera w sobie cukru, kalorii, jest to najbardziej niezbędny nam płyn do picia.
WODA JAKO BUDULEC, ZAWARTOŚĆ W LUDZKIM ORGANIŹMIE
jej zawartość może sięgać nawet 75 % całkowitej masy ciała ( noworodki 75 %, a dorośli od 50 do 60 %). Woda znajduje się we wszystkich tkankach i komórkach. Właśnie dzięki temu mogą zachodzić w niej procesy niezbędne do życia. Bez wody możemy przeżyć jedynie kilka dni, a bez jedzenia nawet miesiąc.
ODWODNIENIE
Suchość w ustach, spadek niewydolności, zmęczenie, bladość, ból głowy, rozdrażnienie to tylko niektóre z niebezpiecznych skutków niedoboru wody w organiźmie. Badacze sugerują, że dzieje isę tak ponieważ neurony pracujące w naszym mózgu rejestrując ubytki wody sygnalizują ten fakt innym częściom mózgu odpowiedzialnym za nasze samopoczucie i zdolność do pracy.
PRAWDA
- woda pomaga leczyć przeziębienie
Faktem jest, że przeziębienie to infekcja wirusowa. Organizm sam musi ją zwalczyć. Jednak możemy mu pomóc, pijąc wodę i nawilżając powietrze w mieszkaniu. Woda rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu złagodzimy kaszel i katar. Obniżymy gorączkę i skuteczniej usuniemy toksyny z organizmu.
- najlepsza na co dzień jest woda średniozmineralizowana
To woda zawierająca od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr wody. Taka woda jest najlepsza do parzenia kawy i do gotowania.
- kondycja naszych oczu jest lepsza
Gdy organizm jest za mało nawodniony nasze oczy stają się czerwone i podrażnione. Dlatego pracując w pomieszczeniach ogrzewanych i z klimatyzacją nawilżajmy nasze oczy.
- szklanka wody może zastąpić tabletkę od bólu głowy
Bardzo często ból głowy wywołany jest odwodnieniem. Dlatego sięgnijmy w przypadku bólu głowy po szklankę wody. Tylko co ważne nie pijmy jej jednym haustem, a pomału małymi łyczkami.
MITY
- ilość wypijanej wody
Nie ma tu jednej normy.Jest to zależnie od płci, pory, roku, stylu życia, wykonywanej pracy. Według lekarzy należy pić tyle, by na dobę oddawać od 1,5 do 2 l moczu co odpowiada około 4, 5 wizytom w toalecie.Pamiętajmy woda, to nie tylko sama w sobie woda. To także zupy, koktajle i soki.
ZWIĘKSZONE ZAPOTRZEBOWANIE NA ILOŚĆ WYPIJANEJ WODY MAJĄ
osoby na diecie z wysoką zawartością białka, błonnika, leczące kamicę nerkową, z infekcja, gorączką, kaszlem,w trakcie zaparć
- picie wody podczas posiłku
Picie wody podczas posiłku w żaden sposób nie zaburza procesów trawiennych. Nawet jest to zaleta takiego stylu picia wody w kwestii spalania tłuszczu. Jeżeli w ciągu spożywania posiłku pijemy wodę to szybciej bo tylko w ciągu 2 godzin spalimy tłuszcz.
Świadomość mitów i prawd na temat wody daje nam podstawy wiedzy niezbędnej w życiuu, by zapewnić sobie stałą energię i siły do pracy i funkcjonowania. Prawdy i mity o piciu wody to nasz wyznacznik tego co daje i zdrowie i piękno.
Bernardeta Nosek
Copywriterka, blogerka, dietetyk, fanka pisania.
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej.
nikita757@o2.pl
Super tekst! Od dłuższego czasu walczę z tym aby pić więcej wody. Teraz kiedy jestem przeziębiona i leże pod kołdrą i czytam o tym, że pomaga to zwalczać chorobę, mobilizuję się:] Miłego dnia pozdrawiam i zapraszam na http://www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com
Nawadnianie to naprawdę ważny i istotny element zdrowego trybu życia, zwłaszcza w okresie rekonwalescencji. Woda daje nam siły i pobudza pracę układu odpornościowego.
Ja teraz w okresie ciąży piję bardzo dużo wody 🙂 Zwłaszcza Muszyniankę bo zawiera dużo wapnia i magnezu 🙂 bardzo przydatny post!
Dziękuję 🙂 polecam lekturę innych wpisów.
bardzo dobre rady. woda jest taka ważna a na ogól tak mało o niej wiemy
Racja !, właśnie woda to nasz podstawowy płyn, a widza o niej jest naprawdę marna.
Ja piję coraz mniej wody w okresie zimowym, a latem znów pochłaniam nawet 2,3 l dziennie.
Także zimą nawadnianie jest ważne, nie zapominaj o tym.
Ciekawy artykuł, potwierdziłam sobie to, co już wiem.
Cieszę się, utrwalanie wiedzy to tez ważne moje blogowe przesłanie. Pozdrawiam.
Bardzo przydatny tekst!
Przydatna dawka wiedzy 🙂
Pingback:BIAŁA HERBATA - NIEZWYKŁY SZLACHETNY NAPÓJ
Pingback:KIEŁKI - ZDROWIE I WITALNOŚĆ NA TALERZU, RODZAJE KIEŁKÓW
Dobrze wiedzieć!.