WARZYWA BULWOWE – SMACZNA I ZDROWA PROPOZYCJA
Jesteśmy wciąż ciekawi nowych smaków. Odkrywamy egzotyczne warzywa, a także te rodzime dawno zapomniane. Te polskie jak burak, seler, marchew są nam bardzo dobrze znane i doceniamy ich wartości odżywcze. Inaczej już jest z warzywami, które owszem widzimy w supermarketach, ale i nazwa i sama specyfika warzywa jest nam jeszcze dość obca. Dlatego dzisiaj poznajcie Drodzy Czytelnicy trzy bardzo ciekawe, zdrowe, łatwe w przygotowaniu smaczne warzywa bulwowe.
EGZOTYCZNE I NIEZWYKŁE WARZYWA BULWOWE
WĘŻYMORD
Inaczej skorzonera lub czarny korzeń. Jadalne są właśnie korzenie tej rośliny. Przypominają pietruszkę, mają ciemną skórę. Ich miąższ jest biało kremowy. W wężymordzie bogactwem dla każdego z nas jest duża ilość witaminy B1, B2, C oraz mikroelementów: potasu, magnezu, sodu, żelaza, fosforu, wapnia. Dzięki temu to warzywo bulwowe podnosi odporność, działa przeciwkaszlowo. Wężymord jest też bardzo istotny w diecie cukrzyka; zawiera fruktozę i inulinę, które zapobiegają gwałtownym skokom ciśnienia.
BATAT
Czyli słodki ziemniak. Pochodzi z Ameryki Południowej, obecnie importowany jest z USA. To duże bulwy z żółtawym miąższem. Mają słodkawy smak. Bataty są kopalnią błonnika. Dlatego ułatwiają trawienie i mogą stanowić bardzo dobre urozmaicenie diety osób na diecie odchudzającej, poprawiając przemianę materii. Także osoby z anemią powinny spożywać bataty ponieważ zawierają one dużo żelaza niezbędnego do wytwarzania czerwonych krwinek.
TOPINAMBUR
Ma też nazwę słonecznik bulwiasty. Jego bulwy mają słodki ale bardziej orzechowy smak. Topinambur także wspiera prawidłową przemianę materii. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej mikroflory jelit. Tak jak wężymord również i to warzywo pomaga osobom chorym na cukrzycę poprzez zawartość tych samych substancji wpływających na równowagę cukru we krwi.
ZASTOSOWANIE W KUCHNI, JAK GOTOWAĆ SMAKOWITE POTRAWY Z WARZYW BULWOWYCH
Opisane przeze mnie warzywa można przyrządzić między innymi jako:
- jarzynka z oliwą lub stopionym masłem,
- jarzynka ze świeżymi ziołami,
- zapiekanka z dodatkiem żółtego sera,
- grillowane lub pieczone posmarowane masłem orzechowym,
- placki, podobne do tych naszych polskich ziemniaczanych,
- warzywa te można także wykorzystać jako składnik tarty, a nawet farszu do pierogów,
- mogą być też podstawą zup – kremów,
- możemy z nich także przyrządzić puree z szałwią,
Dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, bogactwo możliwości kulinarnych wariacji sprawia, że właśnie te warzywa bulwowe, chociaż egzotyczne powinny wejść do naszego jadłospisu. Mogą je jeść osoby w każdym wieku. Stanowią smaczna alternatywę i odmianę w menu dla naszych polskich warzyw bulwowych.
Bernardeta Nosek
Copywriterka, blogerka, dietetyk, fanka pisania.
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej.
nikita757@o2.
Przyznam że jeszcze żadnego z nich nie próbowałam po Twoim wpisie muszę koniecznie się skusić.
Właśnie wczoraj jadłam frytki z batatów.Rewelacja!!!
serdeczności
Z tych trzech zdecydowanie najbardziej jestem ciekawa scorzonery, bo nie spotkałam jej do tej pory w sklepach. Może kiedyś się uda upolować 🙂
Muszę spróbować wężymordu:) Jaka forma podania najbardziej Ci odpowiada?
Wężymord?! oh my! zaintrygowałaś mnie! gdzie to kupić?